pc
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

pc

pc hakkında herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

oktay akbal

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

oktay akbal Empty
MesajKonu: oktay akbal   oktay akbal EmptyPaz Mart 02, 2008 1:58 am

1923 yılında İstanbul'da doğan Oktay Akbal, edebiyat ve gazetecilik dünyasına Servet-i Fünun dergisinde sekreterlik yaparak adım attı. Vatan gazetesinde sanat yazıları ve kitap eleştirileri yazdı, fıkra yazarlığı yaptı. 1969-1991 arası Cumhuriyet gazetesinde fıkra yazarlığı yaptı. Gazetecilikle birlikte başladığı öykü yazarlığının ürünleri edebiyat dergilerinde yayımlandı. Daha çok öykücülüğüyle tanınan Akbal'ın romanları, deneme, söyleşi, anı kitapları, günceleri vardır. Suçumuz İnsan Olmak ile Türk Dil Kurumu 1958 Roman Ödülü'nü, Berber Aynası ile 1959 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı, bütün yapıtları ile 1999 yılı Orhan Kemal Roman Ödülü'nü kazandı.

ESERLERİ
Aşksız İnsanlar, Batık Bir Gemi, Berber Aynası, Bizans Definesi, Ey Gece Kapını Üstüme Kapat, Garipler Sokağı, İnsan Bir Ormandır, Önce Ekmekler Bozuldu, Suçumuz İnsan Olmak. Daha önce Yalnızlık Bana Yasak, Hücrede Carmen adlı öykü kitapları, Şarkına Mahsun, Şairler ve Ben, Sözcüklerle Yolculuk, Anı değil Yaşam, Zaman Sensin, Güzel Düşlerin Sonu, Senin Adın Aşk adlı denemeleri yayınlandı
https://liseliler.benimforum.net

oktay akbal
1 sayfadaki 1 sayfası